اخبار > «تاریخ هنر ایران» در ایتالیا انتشار یافت


  چاپ        ارسال به دوست

«تاریخ هنر ایران» در ایتالیا انتشار یافت

كتاب «تاریخ هنر» تالیف حبیب‌الله آیت‌اللهی به همت رایزنی فرهنگی ایران ترجمه و در ایتالیا منتشر شد.

این كتاب با مقدمه‌ای از اكبر قولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در ۳۴۱ صفحه و قطع وزیری با شمارگان هزار نسخه به چاپ رسیده است.

ناشر در معرفی كتاب این‌گونه بیان می‌كند: «هنر ایرانی كه قرن‌های متمادی هنر تمامی كشورهای دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و بیانگر عظمت هنری است كه دارای ارزش‌های ویژه است و گواه آن را می‌توان غرور و فخرفروشی موزه‌های مشهوری دانست كه در سرتاسر دنیا گوشه‌ای از این هنر والا را در خود جای داده و به نمایش گذاشته‌اند.

در این كتاب، تاریخ هنر فاخر ایران به سه بخش تقسیم شده و به خواننده ارائه می‌شود.
بخش اول مربوط به قبل از ورود اسلام به ایران است كه موضوعاتی مانند معماری، حجاری، مجسمه‌سازی، نساجی، فرش و موسیقی را بررسی می‌كند.

بخش دوم این كتاب مربوط به هنر ایران بعد از ورود اسلام است و تحولاتی را كه هنر ایرانی بعد از ورود اسلام پیدا كرد، مورد آنالیز قرار می‌دهد.

با پیروزی انقلاب اسلامی، هنر ایران دستخوش تحولی عظیم شد و به نوبه خود بخش نوینی را در سیر تاریخ هنر ایران باز كرد كه به تجزیه و تحلیل جداگانه‌ای نیاز دارد. بخش سوم این كتاب به هنر پس از انقلاب اسلامی اختصاص دارد. موضوعات بررسی‌شده در این بخش، معماری، شهرسازی، مجسمه‌سازی، هنرهای سنتی، سینما و هنرهای تجسمی است.»

بر اساس گزارش اداره كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از سال‌ها پیش كمبود منبع در مورد هنر و تاریخ هنر كشورمان در ایتالیا احساس می‌شد و به كرات شخصیت‌های علمی و دانشگاهی ایتالیا از این رایزنی درخواست ارائه منابع معتبر و علمی برای مطالعه و تحقیقات دانشگاهی می‌كردند.

كتاب حاضر اولین كتابی است كه با هدف معرفی تاریخ هنر ایران به زبان ایتالیایی منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بنا بر اعلام، نشر GB از ناشران برجسته ایتالیایی است كه در زمینه چاپ و انتشار كتاب‌های تخصصی هنری شهرت داشته و كتاب مذكور را در سطح ملی و در كتابفروشی‌های معتبر توزیع كرده است.


١١:٤٣ - 1392/10/08    /    شماره : ٤٣٢٦    /    تعداد نمایش : ٢٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج